Laboratorium i badania
Jako ośrodek badawczo-rozwojowy naszym partnerem został Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych, który jest nadzorowany przez Uniwersytet Zielonogórski.
Główne obszary działalności laboratorium skupiają się wokół prac dla sektora rolno-spożywczego. Profesjonalne wyposażenie obiektów umożliwia prowadzenie wielu innowacyjnych badań, które z powodzeniem mogą być wdrażane w przedsiębiorstwach.
Część laboratoryjna Ośrodka umożliwia ilościową i jakościową analizę składu i bezpieczeństwa mikrobiologicznego surowców, półproduktów oraz produktów finalnych.
Możliwości analityczne Ośrodka, w zakresie oznaczeń fizykochemicznych, biochemicznych i mikrobiologicznych, pozwalają na wykonanie niemal pełnego spektrum oznaczeń wymaganych normami oraz innymi procedurami związanymi z kontrolą jakości suplementów diety.
Każda partia produktu, która opuszcza nasz zakład otrzymuje pełną dokumentacje:
-specyfikacja produktu
-badanie mikrobiologiczne
-badanie na zawartość metali ciężkich
-badania przechowalnicze, dotyczące terminu przydatności produktu
Badania fizykochemiczne
Laboratorium chromatografii gazowej i cieczowej: chromatografy gazowe (GC, GC/MS) wyposażone w detektory FID i ECD oraz bibliotekę NIST, służące do szybkiej analizy złożonych mieszanin lotnych związków chemicznych oraz oceny ich czystości (analizy kwasów tłuszczowych, aromatów pochodzących z produktów spożywczych)
Badania wartości odżywczej
Pozwalają producentom zapewnić konsumentów, że ich produkty zawierają odpowiednią ilość aminokwasów, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, minerałów, witamin, przeciwutleniaczy oraz innych ważnych składników odżywczych.
Badania mikrobiologiczne żywności
Należą do jednych z najważniejszych, ponieważ gwarantują przede wszystkim zachowanie bezpieczeństwa zdrowotnego produktu na każdym etapie produkcji i obrotu żywnością. Laboratorium oferuje badania półproduktów i produktów spożywczych oraz próbek środowiskowych. Prowadzone analizy mają na celu m. in. potwierdzenie czystości mikrobiologicznej, bezpieczeństwa zdrowotnego czy też terminu przydatności do spożycia badanych próbek.
Badanie mikrobiologiczne wody
Polega przede wszystkim na sprawdzeniu, czy nie występują w niej organizmy, których nawet niewielka ilość może doprowadzić do zatrucia (np. gram-ujemne pałeczki z rodzaju Salmonella czy prątki gruźlicy). W trakcie tego typu analizy zwraca się także uwagę na to, ile w jednym mililitrze wody znajduje się bakterii mezofilnych oraz psychrofilnych.